پرسش‌ها و پاسخ‌های مرتبط با واگذاری شرکت هپکو

تاریخ به روزرسانی: مرداد ماه 1399

 1- برای اولین بار چه میزان از سهام شرکت هپکو، در چه سالی و به چه کسی واگذار گردید؟

برای اولین بار در سال 1385 معادل 60/72 درصد سهام شرکت تولید تجهیزات سنگین-هپکو به قیمت 705 میلیارد ریال طی قرارداد مورخ 1385/12/14 به شركت واگن‌سازی كوثر طی قرارداد مورخ 1385/12/14، واگذار گردید. (ضمیمه-1)

2- به چه دلیل خریدار شرکت هپکو، با مشکلاتی در بازپرداخت اقساط و اداره این شرکت، مواجه شد؟

با عنایت به بدهی‌های بانکی شرکت و ربح مرکب سود تسهیلات بانکی معوق، واردات بی‌رویه ماشین‌آلات راهسازی مشابه تولیدات هپکو، مشكلات اقتصادی حاكم بر كشور و ...، خریدار شرکت هپکو با مشکلاتی از قبیل عدم پرداخت به موقع حقوق پرسنل و عدم توانایی بازپرداخت اقساط مواجه شد.

3- هیأت واگذاری پس از واگذاری شرکت هپکو چه تصمیماتی درخصوص مهار و کنترل مشکلات این شرکت اتخاذ نمود؟

هیأت واگذاری در جلسه مورخ 1388/4/6 و به منظور مساعدت با خریدار، امهال حداکثر سه ساله اقساط معوقه شرکت از زمان انجام معامله (1385/11/28)، بطوری که خریدار کلیه اقساط معوقه را حداکثر تا تاریخ 1388/11/28 پرداخت نماید و با احتساب سود فروش اقساطی مورد تصویب قرار داد.

پس از گذشت چند سال و کماکان پابرجا بودن مشکلات حاکم بر شرکت، هیأت واگذاری در جلسه مورخ 1395/11/2 که با حضور استاندار مرکزی برگزار شد، مقرر نمود "سازمان خصوصی‌سازی به نیابت از طرف اجرای احکام دادگاه، فروش سهام شرکت مذکور را درخواست نماید و در غیر این صورت، با متقاضیان بالقوه خرید سهام شرکت یاد شده مذاکره و نسبت به عرضه مجدد سهام در وثیقه، با اعطای دوره تنفس در بازپرداخت اقساط بدون سود فروش اقساطی و تعیین مدت تنفس به تشخیص سازمان اقدام نماید." (ضمیمه-2)

4- واگذاری دوم شرکت هپکو در چه سالی، به چه قیمتی و به چه کسی صورت پذیرفت؟

بر مبنای مصوبه جلسه مورخ 1395/11/2 هیأت واگذاری؛ 60/72 درصد سهام شرکت هپکو در مزایده مورخ 1395/11/27 به قیمت 2،160 میلیارد ریال طی اقساط شش ساله به شرکت هیدرواطلس (سازنده جرثقیل‌های هیدرولیک و ارائه دهنده مناسب ترین پیشنهاد از بین کلیه متقاضیان) واگذار گردید و قرارداد آن به تاریخ 1396/2/12 ابلاغ و معارفه سهامدار جدید در تاریخ 1396/3/6 انجام شد.  

5- خریدار دوم چه اقداماتی در راستای بهبود شرایط شرکت هپکو، انجام داد؟

خریدار جدید پس از خرید سهام شركت اقداماتی در راستای بهبود شرایط و کنترل وضعیت بحرانی شركت انجام داد كه به برخی از آنها به شرح زیر اشاره می‌گردد:

 • انتخاب اعضای هیأت مدیره جدید به موجب صورتجلسه مجمع عمومی عادی بطور فوق‌العاده مورخ 1396/4/20.
 • هزینه‌كرد بیش از 60 میلیارد ریال از محل آورده نقدی بابت پرداخت بخشی از حقوق معوق، بیمه تکمیلی کارکنان، تنخواه سفارشات خارجی و خرید اعتباری آهن‌آلات و مواد اولیه.
 • مذاکره با بانک تجارت و سایر بانک‌ها جهت تعیین تکلیف بدهی‌های بانکی هپکو.
 • انقعاد تفاهم‌نامه‌ای با وزارت صنعت، معدن و تجارت جهت تولید سه هزار دستگاه انواع ماشین‌آلات راهسازی.
 • اخذ تسهیلات سرمایه در گردش به مبلغ 120 میلیارد ریال از بانک تجارت و در چارچوب توافقات صورت پذیرفته در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید، که صرف پرداخت حقوق معوق پرسنل گردید.
 • انعقاد تفاهم‌نامه دو جانبه فیمابین شرکت هپکو و بانک تجارت با موضوع یوزانس بابت خرید قطعات به مدت یک سال از آلمان به مبلغ 8000 میلیارد ریال.

6- چرا شرکت هیدرواطلس، به عنوان خریدار دوم شرکت هپکو، نیز از خریدار این شرکت انصراف داد؟

با توجه به مشکلات نهادی شرکت هپکو، خریدار جدید (شرکت هیدرواطلس) نیز در رفع موانع عمده شرکت ناکام ماند و اولین بار پس از گذشت صرفاً 8 ماه از خرید شرکت، طی نامه مورخ 1396/10/12 (ضمیمه-3) انصراف خود را از ادامه قرارداد اعلام و درخواست فسخ قرارداد را نمود، که در این راستا پیگیریهای همه جانبه ای توسط سازمان خصوصی سازی و سایر نهادهای ذیربط انجام شد؛ و چندین بار جلسه کارگروه تحلیل و رفع موانع تولید با موضوع شرکت هپکو برگزار گردید. لیکن دولت و بانکها نتوانستند بخش اعظمی از تعهدات خود را که به تصویب کارگروه مذکور رسیده بود را ایفاء نمایند؛ بنابراین مشکلات بنیادی شرکت هپکو، حل نگردید؛ و خریدار این شرکت (شرکت هیدرو اطلس) طی نامه مورخ 1398/4/1 عنوان سازمان خصوصی‌سازی، برای دومین بار درخواست فسخ قرارداد واگذاری را ارائه نمود.

7- از سال 1396 و بروز مشکلات شرکت هپکو و انصراف خریدار دوم از خرید این شرکت، سازمان خصوصی سازی و سایر نهادهای ذیربط چه اقداماتی جهت کنترل و مهار بحران و بهبود شرایط شرکت انجام دادند؟

دراین راستا اقداماتی به شرح زیر انجام شد:

الف) با توجه به انصراف خریدار دوم از خرید شرکت، طی نامه مورخ 1396/10/12، سازمان خصوصی‌سازی با همکاری استانداری مرکزی نسبت به شناسایی اشخاص حقیقی و حقوقی جدید واجد شرایط جهت خرید سهام و اداره شرکت اقدام نمود. البته با توجه به شرایط ویژه شرکت، یافتن اشخاص خبره و واجد شرایطی که برای خرید این شرکت اعلام آمادگی نمایند کار آسانی نبود. به عنوان مثال پس از چندین جلسه مذاکره با مدیرعامل شرکت آبادراهان پارس (خریدار سازمان توسعه راه‌های ایران)، ایشان طی نامه مورخ 1396/10/30 (ضمیمه-4) مشکلات نهادی شرکت هپکو را به درستی مطرح کرده و راهکارهای پیشنهادی خود را ارائه نمودند؛ لیکن بسیاری از راهکارهای پیشنهادی ایشان، از حیطه اختیارات قانونی سازمان خصوصی‌سازی خارج بود؛ لذا با علم به این موضوع، ایشان طی نامه مورخ 1396/10/30 (ضمیمه-5) انصراف خود را از خرید سهام شرکت هپکو اعلام نمودند.

ب) متعاقب آن، کارگروه ملی تسهیل و رفع موانع تولید (ضمیمه-6) با حضور وزیر وقت صنعت، معدن و تجارت و معاونین ایشان، معاون هماهنگی و نظارت معاون اول رییس جمهور، نمایندگان بانک مرکزی ج.ا.ا، وزارت کشور و وزارت تعاون در تاریخ 1397/2/31 برگزار و مقرر شد:

 • سازمان خصوصی‌سازی تا زمان تعیین تکلیف مالکیت، مسئولیت مدیریت شرکت هپکو را عهده‌دار شده و نسبت به انتصاب مدیر اجرایی، فوراً اقدام نماید.
 • سازمان خصوصی‌سازی با همکاری بانک ملی ایران، تا روز 5 شنبه مورخ 1397/3/3 نسبت به پرداخت سه ماه حقوق معوق کارگران شرکت هپکو اقدام نماید.
 • حداکثر ظرف 10 روز آینده، سازمان خصوصی‌سازی مذاکرات لازم را با نهادهای ذیصلاح از جمله: قرارگاه خاتم‌الانبیاء، بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی و ... به منظور واگذاری شرکت هپکو به عمل آورد و وزارت صمت نیز حسب درخواست سازمان همکاری نماید.
 • وزارت کشور قرارداد قبلی سازمان شهرداریها و دهیاریها با شرکت هپکو را حل و فصل نماید و وزارتخانه‌های کشور و راه و شهرسازی در اجرای مصوبات قبلی کارگروه، نسبت به عقد قرارداد با شرکت مذکور به منظور تأمین ماشین‌آلات مورد نیاز سازمان شهرداریها، ستاد مدیریت بحران و سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای اقدام نمایند.

ج) سازمان خصوصی‌سازی به موجب بند (2) مصوبات کارگروه مذکور، نسبت به پرداخت سه ماه حقوق معوق کارگران شرکت هپکو اقدام نمود و سپس در جلسه مورخ 1397/3/30 مجمع عمومی عادی بطور فوق‌العاده شرکت "هپکو"، اعضای حقوقی هیأت مدیره این شرکت برای مدت دو سال انتخاب شدند. متعاقباً بر اساس صورتجلسه هیأت مدیره مورخ 1397/3/30 شركت مذكور، نمایندگان حقیقی اعضای حقوقی منتخب مجمع فوق‌الذكر، انتخاب و تعیین سمت گردیدند.

د) در جلسات سی و چهارم، چهلم و پنجاه و دوم کارگروه ملی تسهیل و رفع موانع تولید، مقرر شد مبلغ 900 میلیارد ریال تسهیلات به عاملیت بانک ملی ایران به شرکت هپکو پرداخت گردد که بخشی از این مبلغ پرداخت شد. (ضمیمه-7)

هـ) در جهت اصلاح ساختار، شرکت هپکو اخذ مجوز افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها را از سازمان خصوصی‌سازی درخواست نمود که با نظر موافق این سازمان و مطابق آگهی دعوت به مجمع عمومی فوق‌العاده، موضوع در دستور جلسه مورخ 1397/12/19 مجمع قرار گرفت؛ كه نماد شرکت هپکو در بورس، به دلیل برگزاری جلسه مذکور متوقف شد.

و) با ادامه یافتن مشکلات شرکت هپکو، دبیر ستاد تسهیل و رفع موانع تولید طی نامه مورخ 1398/2/19، از سازمان خصوصی‌سازی برای شرکت در جلسه مورخ 1398/2/25 در محل وزارت صمت به منظور بررسی روند اجرای مصوبه قبلی ستاد مذکور مبنی بر: "سازمان خصوصی‌سازی نسبت به تعیین تکلیف مالک جدید هپکو، بر اساس اهلیت‌سنجی مربوطه اقدام نماید" دعوت بعمل آورد. متعاقب آن، دبیر محترم ستاد مذکور طی نامه مورخ 1398/2/29 (ضمیمه-8) مصوبات جلسه مورخ 1398/2/25 ستاد مذکور مرتبط با شرکت هپکو را به شرح زیر ابلاغ نمود:

 • با توجه به ضرورت بازگشایی نماد بورس شرکت هپکو و ضرورت اخذ گواهی معافیت مالیاتی افزایش سرمایه و ثبت افزایش سرمایه در اداره ثبت شرکتها، مقرر شد طی روز جاری مکاتبه‌ای از سوی وزیر محترم صمت با وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی به منظور مستثنی نمودن شرکت هپکو از بخشنامه ابلاغی توسط رییس سازمان امور مالیاتی انجام و در خصوص شرکت هپکو عملیاتی گردد.
 • با توجه به عدم واگذاری سهام شرکت هپکو به مالکیت جدید، موضوع مصوبه مورخ 1396/10/26، مقرر شد: سازمان خصوصی‌سازی مجاز است نسبت به واگذاری بلوک 60/7 درصدی سهامدار کنونی بدون رعایت الزام تابلوی معاملاتی سهامداران خرد اقدام نماید.

8- وضعیت حال حاضر شرکت هپکو، چیست؟

الف- خریدار شرکت هپکو (شرکت هیدرواطلس) طی نامه مورخ 1398/4/1 عنوان سازمان خصوصی‌سازی، برای دومین بار درخواست فسخ قرارداد واگذاری را ارائه نمود. لذا در تاریخ 1398/6/7 جلسه ستاد ملی تسهیل و رفع موانع تولید برگزار شد و در این جلسه، ادامه مسئولیت سازمان خصوصی‌سازی در خصوص تعیین مدیریت شرکت هپکو، مورد تصویب قرار گرفت. در این راستا جلسات متعددی برگزار و پس از انجام مذاکرات لازم و توافقات مربوطه، آقای روغنی گلپایگانی به‌عنوان مدیرعامل جدید شرکت هپکو تعیین شد. سپس در جلسه مورخ 1398/7/1 هیأت واگذاری، تصمیمات ذیل درخصوص شرکت هپکو اتخاذ گردید:

- سازمان خصوصی‌سازی در اجرای وکالتنامه رسمی که از شرکت "هیدرواطلس" اخذ نموده، نسبت به انتقال سهام واگذارشده شرکت "هپکو" به دولت ج.ا.ا (سازمان خصوصی‌سازی) اقدام نماید.

- "شورای عالی بورس" مصوبات لازم جهت انتقال سهام خارج از ساعت معاملات و تسویه آن به صورت خارج از اتاق پایاپای و با قیمت اعلامی سازمان خصوصی سازی، معادل مجموع مطالبات از خریدار فوق تا تاریخ انتقال را صادر نماید و سازمان بورس و اوراق بهادار طبق مصوبه شورای عالی بورس اقدام نماید.

- پس از انتقال سهام شرکت «هپکو» به دولت جمهوری اسلامی ایران (سازمان خصوصی‌سازی)، به استناد مفاد بند (الف) ماده (2) آیین‌نامه «تشخیص، انطباق و طبقه‌بندی فعالیت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی با هر یک از سه گروه اقتصادی موضوع ماده (2) قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل (44) قانون اساسی»، شرکت مذکور جزو بنگاه‌های اقتصادی مشمول گروه (2) ماده یاد شده قرار گرفته و مجددا توسط «سازمان خصوصی‌سازی» در فهرست واگذاری درج شود.

 

ب- توافق‌نامه‌ای به شماره 15067 مورخ 1398/7/8 فی‌مابین سازمان خصوصی‌سازی و شرکت هیدرواطلس با موضوع انتقال سهام شرکت تولید تجهیزات سنگین – هپکو به دولت جمهوری اسلامی ایران و سلب و ساقط شدن هرگونه اعتراضی در این زمینه توسط خریدار (شرکت هیدرواطلس) منعقد گردید و مقرر شد بلافاصله پس از انتقال سهام شرکت هپکو در فرابورس، ترتیبات و تشریفات برگزاری مجمع عمومی به منظور تغییر مدیران صورت پذیرد.

ج- در جلسه مورخ 1398/7/15 هیأت محترم واگذاری مقرر گردید طبق توافق‌نامه منعقده فی‌مابین سازمان خصوصی‌سازی و شرکت هیدرو اطلس، ترتیبات انتقال سهام شرکت فوق انجام شود. همچنین مقرر شد پس از انتقال سهام شرکت "هپکو" به دولت جمهوری اسلامی ایران، سازمان خصوصی‌سازی به وکالت از دولت، موقتاً مسئولیت تشکیل مجمع و سایر امور مرتبط با اداره شرکت هپکو را بر عهده گرفته و انجام حسابرسی ویژه از عملکرد شرکت هیدرو اطلس را طی دوره تصدی شرکت هپکو، توسط یکی از مؤسسات حسابرسی معتمد بورس، به منظور بررسی خسارات احتمالی در دستور کار قرار دهد.

د- سازمان خصوصی‌سازی طی نامه شماره 14757 مورخ 1398/7/3 عنوان رئیس محترم سازمان بورس و اوراق بهادار، درخواست انتقال سهام شرکت هپکو به دولت جمهوری اسلامی ایران خارج از تابلوی بورس و بر اساس قیمت اعلامی این سازمان را مطرح نمود که متعاقب آن، سازمان بورس و اوراق بهادار طی نامه شماره 55330/122 مورخ 1398/7/21 عنوان مدیرعامل شرکت فرابورس ایران، مصوبه شورای عالی بورس مبنی بر موافقت آن شورا با نقل و انتقال سهام شرکت هپکو از شرکت هیدرواطلس به دولت جمهوری اسلامی ایران در خارج از ساعات معاملات و انجام تسویه آن به صورت خارج از اتاق پایاپای را ابلاغ نمود.

ه‍ـ- در ادامه اقدامات انجام شده در راستای رفع مشکلات شرکت هپکو، جهت دریافت مجوز انتقال سهام شرکت یادشده به دولت از طریق اعمال وکالت سازمان خصوصی‌سازی، مذاکره و مکاتبه لازم با مقام محترم قضایی صورت گرفت که در پاسخ، بازپرس محترم شعبه نهم دادسرای کارکنان دولت طی نامه مورخ 1398/7/29 موافقت خود را با تملیک شرکت هپکو توسط دولت با اعمال وکالت به نفع دولت و به قیمتی معادل رقم مطالبات از خریدار و با اخذ رضایت و اسقاط اعتراض خریدار به قیمت انتقالی اعلام نمود.

و- اولین جلسه مجمع عمومی فوق‌العاده سهامداران شرکت هپکو پس از انتقال سهام از شرکت هیدرواطلس به سازمان خصوصی‌سازی با موضوع تعیین اعضاء هیأت مدیره در تاریخ 1398/8/18 برگزار و اعضاء حقوقی هیأت مدیره شرکت مزبور به شرح ذیل انتخاب شدند:

ـ سازمان خصوصی‌سازی

ـ شرکت لیزینگ ماشین‌آلات سنگین ایرانیان

ـ شرکت مهندسی و تولید ماشین‌آلات هپکو اراک

ـ شرکت فرتاک ماشین

ـ شرکت خدماتی تجهیزات سنگین همگام

ز- جهت تسریع در عملیاتی شدن قراردادهای فروش محصولات تولیدی شرکت هپکو و شروع فعالیت آن، مذاکرات متعددی با خریداران عمده محصولات شرکت مذکور، از جمله وزارت راه و شهرسازی و وزارت کشور، صورت گرفت که در این رابطه، اخیراً توافقی با وزارت راه و شهرسازی و وزارت کشور مبنی بر خرید 225 دستگاه ماشین‌آلات تولیدی شرکت هپکو صورت گرفته است که صورتجلسه مزبور، طی نامه شماره 187260/60 مورخ 1398/7/9 وزارت صنعت، معدن و تجارت (ضمیمه -9) به این سازمان واصل گردیده است.

ح- همچنین به موجب بند 4 ردیف 3 هشتاد و هفتمین جلسه مورخ 1398/6/11 ستاد تسهیل و رفع موانع تولید، اعطای تسهیلات تا سقف 150 میلیارد ریال به شرکت تولید تجهیزات سنگین – هپکو مورد تصویب واقع شد و کلیه مطالبات و حقوق معوق کارکنان هپکو، از محل 150 میلیارد ریال تسهیلات دریافتی از بانک ملی ایران و تحت نظارت سازمان خصوصی‌سازی پرداخت شد. با توجه به نیاز به سرمایه در گردش برای تداوم تولید در شرکت هپکو و با عنایت به طرح این موضوع در جلسه مورخ  1398/8/1 هیأت عامل این سازمان، هیأت مذکور با اخذ مابه‌التفاوت تسهیلات مصوب ستاد تسهیل و رفع موانع تولید تخصیص یافته به آن شرکت توسط بانک ملی ایران به مبلغ 350 میلیارد ریال، جهت تأمین سرمایه در گردش موافقت نمود و مقرر شد شرکت هپکو اقدامات لازم را در این راستا معمول نماید.

ط-موضوع واگذاری سهام شرکت «تولید تجهیزات سنگین – هپکو» در جلسه مورخ 1398/09/25 هیئت محترم واگذاری مطرح و هیئت مذکور ضمن موافقت با واگذاری شرکت مذکور مقرر نمود؛ 60/72 درصد سهام شرکت مذکور با قیمت پایه هر سهم بر اساس قیمت تابلو فرابورس در روز عرضه (معادل قیمت بسته شدن روز قبل از عرضه) به شرط آن‌که از مبلغ 1.159 ریال کمتر نباشد، به صورت نقد و اقساط شامل 15 درصد نقد و مابقی به صورت اقساط 6 ساله با فواصل زمانی 6 ماهه از طریق فرابورس با اعمال مشوق¬های بخش خصوصی واقعی و تعاونی و رعایت دستورالعمل اجرایی«روش انتخاب مشتریان راهبردی (استراتژیک) و احراز و پایش اهلیت مدیریتی در واگذاری ها» واگذار شود. که این عرضه در تاریخ 1398/11/20 انجام شد لیکن این عرضه ناموفق بوده و خریداری نداشت.

ی- به موجب مصوبه شماره 48679 مورخ 1399/04/14 هیأت واگذاری، عنوان شرکت تولید تجهیزات سنگین – هپکو در فهرست موارد مشمول واگذاری از طریق بازار سرمایه قرار گرفته است.

ک- به موجب مصوبه شماره 42583/ت57831ﻫ مورخ 1399/04/23 هیأت وزیران مقرر گرديد سهام متعلق به دولت در شرکت تولید تجهیزات سنگین – هپکو بابت رد بخشی از دیون دولت به سازمان تأمین اجتماعی واگذار گردد كه در اين راستا 52/25 درصد از سهام اين شركت به ارزش 61،692 ميليارد ريال طي قرارداد شماره 11233 مورخ 1399/05/07 به صورت قطعی به سازمان مذكور منتقل گرديد.

چندرسانه‌ای