مهـار تـورم، رشــد تولـید
دوشنبه - 07 اسفند 1402
EN
پاسخ معاون حقوقی وزیر آموزش و پرورش به ابهامات پیش آمده در خصوص واگذاری مدارس خیرساز در مولدسازی:

هیچ مدرسه خیرسازی در مولدسازی به فروش نمی‌رسد/تمام درآمد حاصل از فروش املاک مازاد فقط صرف مدرسه‌سازی می‌شود/اردوگاه باهنر در فهرست واگذاری قرار ندارد

معاون حقوقی و پارلمانی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه حق به فروش گذاشتن مدارس خیرساز را نداریم، گفت: این موضوع شرعاً و قانوناً مشکل دارد.

به گزارش روابط عمومی سازمان خصوصی سازی، قاسم احمدی لاشکی در گفت‌‌وگو با خبرنگار  خبرگزاری خانه ملت درباره اجرای طرح مولدسازی و نشر اخباری مبنی بر واگذاری مدارس خیرساز، عنوان کرد: در حال حاضر آموزش و پرورش دارای 122 هزار مدرسه و 102 هزار ملک دارد، تعداد مدارس به این دلیل بیشتر بوده که ممکن است برخی مدارس دو شیفته باشد یا ملک کاربری مدرسه نداشته باشد. بر اساس قانون مولدسازی که به تصویب سران قوا رسید، دستگاه‌ها می‌بایست املاک مازاد خود را معرفی کنند که آموزش و پرورش نیز بر همین اساس عمل کرد.

 

تمام درآمد حاصل از فروش املاک مازاد فقط باید صرف مدرسه‌سازی شود

معاون حقوقی و پارلمانی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: این قانون به دو وزارتخانه آموزش و پرورش و بهداشت و درمان عنایت ویژه‌ای دارد چراکه بر اساس این قانون، 100 درصد درآمد حاصل از واگذاری اموال مازاد فقط باید در آموزش و پرورش صرف مدرسه سازی شود و ما حق نداریم این رقم را صرف پرداخت حقوق و مزایا و هزینه‌های جاری کنیم.

 

 حق به فروش گذاشتن مدارس خیرساز را نداریم/ این موضوع شرعاً و قانوناً مشکل دارد

وی ادامه داد: با بررسی‌های صورت گرفته، نزدیک 600 ملک برای واگذاری در فهرست معرفی شده، قرار دادیم که احتمال دارد در این میان استانی به اشتباه مدرسه خیرسازی را هم در فهرست گذاشته باشد، اگر چنین اتفاقی افتاده باشد ما حتما جلوی آن را خواهیم گرفت ولی چنین مسئله‌ای بعید به نظر می‌رسد.

معاون وزیر آموزش و پرورش با تأکید بر اینکه ما حق نداریم زمین یا ملکی که از سوی خیّری هدیه شده را در فهرست فروش قرار دهیم، گفت: این موضوع هم به لحاظ شرعی و هم به لحاظ قانونی ایراد دارد.

وی تصریح کرد: وقتی خیّری سال‌ها پیش هدیه‌ای را تقدیم کرده، اگر امروز فرزندان و نوادگان او ببینند که هدیه او به فروش گذاشته شده، ما فرهنگ بزرگ وقف را از بین خواهیم برد و نباید این سنت را لکه دار کنیم.

احمدی لاشکی اضافه کرد: موضوع تهاتر و تبدیل به احسن در لایحه بودجه 1402 نیز آورده شده و این موضوع می‌تواند کمک حال آموزش و پرورش باشد، چراکه در برخی استان‌ها زمین‌ و مدارس فرسوده‌ای قرار دارد که می‌تواند با واگذاری یا تهاتر آن چندین مدرسه نوساز تحویل گرفت.

 

اردوگاه باهنر در فهرست واگذاری قرار ندارد

این مقام مسئول در آموزش و پرورش درباره اردوگاه باهنر تهران نیز گفت: این اردوگاه که قلب تپنده آموزش و پرورش بوده، در دولت قبل دچار مشکلات حقوقی شد ولی با اقدامات انجام شده توسط رئیس سازمان برنامه و بودجه و وزیر آموزش و پرورش وقت به نام دولت جمهوری اسلامی ایران و به بهره برداری آموزش و پرورش سند خورد و در فهرست واگذاری طرح مولدسازی هم قرار ندارد. این ملک بزرگ 176 هکتاری که همه معلمان و دانش آموزان آن را می‌شناسند، باید برای آموزش و پرورش بماند چراکه اردوگاه بخشی از آموزش است.

کلمات کلیدی
مهدی حاجی وند
تهیه کننده:

مهدی حاجی وند

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *
تنظیمات قالب