صفحه اصلي > اخبار سايت 
 


دژ پسند وزير اقتصاد:

تصميم هيات واگذاري در خصوص قيمت پايه، مبناي عرضه بنگاههاي دولتي قرار مي گيرد.

يکشنبه ٢١ بهمن ١٣٩٧ | ٠٩:٣٧ کد : ٩٦٩٣ تازه ترین اخبار
تعداد بازدید:2397
وزير امور اقتصادي و دارايي گفت: تصميم هيات واگذاري در خصوص قيمت پايه، مبناي عرضه بنگاههاي دولتي قرار مي گيرد.
تصميم هيات واگذاري در خصوص قيمت پايه، مبناي عرضه بنگاههاي دولتي قرار مي گيرد.

وزير امور اقتصادي و دارايي گفت: تصميم هيات واگذاري در خصوص قيمت پايه، مبناي عرضه بنگاههاي دولتي قرار مي گيرد.

به گزارش روابط عمومي سازمان خصوصي سازي، فرهاد دژپسند شب گذشته در گفتگوي ويژه خبري شبكه دو سيما در مورد نظر ديوان محاسبات و قوه قضاييه در خصوص واگذاريهاي دولت گفت: گزارش ديوان محاسبات گزارش مقدماتي است، طبيعتا پس از بررسي بايد در كميسيون برنامه و بودجه مجلس نيز اين موضوع بررسي شود و پس از آن در اين زمينه اظهار نظر كنيم.

وزير اموراقتصادي و دارايي افزود:به همين دليل هفته گذشته به سازمان خصوصي سازي اين موضوع را ابلاغ كردم كه نسبت به تمامي موارد اشاره شده توسط ديوان محاسبات بررسي شود و پاسخ لازم در اين زمينه را اعلام كند.خوشبختانه رييس سازمان خصوصي سازي نيز در اين رابطه اعلام آمادگي كرده است تا در سطوح گوناگون حضور پيدا كند و در اين زمينه پاسخگو باشد.

وي اضافه كرد: در اجراي خصوصي سازي يك فرآيند حاكم است و قانون گفته كه قيمت گذاري بايد چگونه انجام شود، بر اين اساس كارشناسان رسمي پس از بررسي شركت مورد واگذاري، به هيات واگذاري قيمت پايه را پيشنهاد مي كنند.

دژپسند با اشاره به اين كه اعضاي هيات واگذاري وزير اقتصاد، وزير دادگستري، رييس اتاق تعاون و رييس اتاق بازرگاني و نيز دو نماينده ناظر از مجلس هستند، گفت: بر اساس گزارشات ارائه شده توسط كارشناسان فرآيند واگذاريها طي شده و پس از آن تصميم هيات واگذاري در خصوص قيمت پايه، مبناي عرضه بنگاههاي دولتي قرار مي گيرد.

وي افزود: البته بحث ديوان محاسبات اين است كه زماني كه قيمت پايه براي واگذاري تعيين شده است، با زمان واگذاري متفاوت بوده كه البته در دوره وزارت بنده تا كنون واگذاري جديد در اين رابطه نداشتيم.

وزير امور اقتصادي و دارايي ادامه داد: البته چند موردي هم در اين مدت بوده كه آن هم به صورت وكالتي بوده است. مانند آلومينيوم المهدي كه قبلا واگذار شده بود كه به دليل اقساط معوق، وكالتنامه اي از خريدار قبلي توسط سازمان خصوصي سازي دريافت و واگذاري دوباره آن انجام شد كه اين موضوع در خصوص پتروشيمي بيستون نيز همين گونه بوده است. البته سيلوي كرمانشاه نيز توسط سازمان خصوصي سازي به تازگي انجام شده است كه به گفته رييس سازمان خصوصي سازي قيمت تعيين شده به تصويب هيات واگذاري رسيده است.

وي گفت: در حال حاضر به هر دليل انتقادات زيادي به موضوع خصوصي سازي مي شود و بر اين اساس بايد آسيب شناسي در اين زمينه صورت بگيرد و راهكارهاي جديدي ارائه دهيم. بر اين اساس اگر انتقاداتي به روند خصوصي سازي صورت مي گيرد، به دليل روش واگذاري است، بايد در اين زمينه تجديد نظر شود و نبايد از اصل خصوصي سازي منصرف شويم؛ چرا كه سياستهاي كلي اصل 44 با ابلاغ مقام معظم رهبري صورت گرفته است.

دژپسند افزود: خوشبختانه مطالعات اوليه در اين زمينه انجام شده است و در حال حاضر اعضاي هيات واگذاري نقطه نظرات خود را در اين زمينه ارائه داده اند و تلاش مي كنيم در اولين جلسه هيات واگذاري، اقدام به تصويب آنها كنيم.

وي در خصوص بحث واگذاري استقلال و پرسپوليس نيز گفت: در چند ماه گذشته بر اساس پيگيري هاي صورت گرفته، واگذاري اين دو باشگاه دوباره به جريان افتاده است كه بايد در اين زمينه از وزير ورزش تشكر كنم.

وزير اقتصاد افزود: در حال حاضر پيگيري ها در حال انجام است و عزم دولت براي واگذاري اين دو باشگاه جدي است و منتظر روشهاي جديد واگذاري هستيم كه بر اساس آن واگذاري اين دو باشگاه را انجام دهيم.

وي اذعان داشت: بر اين اساس واگذاري به شركتهاي تعاوني عام فراگير، واگذاري اجاره به شرط تمليك و واگذاري مديريت روشهايي هستند كه در حال بررسي در خصوص آنها هستيم و تمام تلاشمان اين است تا پايان سال واگذاري استقلال و پرسپوليس انجام شود.

دژپسند افزود:ما نمي توانيم دولت حجيم را تحمل كنيم. ضمن اين كه هم الزام قانوني در اين زمينه داريم و هم اين كه الزام سياست گذاري و ابلاغيه توسط رهبري در اين زمينه وجود دارد و اجراي خصوصي سازي يك ضرورت اجتماعي هم هست.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

/*انتهای پیام*/