صفحه اصلي > اخبار سايت 
 


شركت هاي دولتي واگذار شوند

دوشنبه ٧ آبان ١٣٩٧ | ١٣:٤٢ کد : ٩٤٥١ بولتن خبری
تعداد بازدید:819
شركت هاي دولتي واگذار شوند
 شركت هاي دولتي واگذار شوند

عضو سابق هيات نمايندگان اتاق بازرگاني ايران معتقد است كه يكي از مهمترين اولويت هاي وزارت صنعت، معدن و تجارت در دوره جديد فعاليت ها بايد خصوصي سازي و واگذاري شركت هاي دولتي باشد.
سيد كاظم دوست حسيني در گفت وگو با ايسنا، اظهار كرد: شرايط اقتصادي به ويژه در حوزه صنعت، معدن و تجارت به دليل ركودي كه در توليد وجو دارد، اوضاع مناسبي نيست. اميدواريم وزير جديد با توجه به سابقه عضويت در كميسيون صنايع مجلس، بتواند در حوزه صنعت، معدن و تجارت قدم هاي موثري بردارد. برنامه هايي كه رحماني در مجلس اعلام كرده است اگر اجرايي شوند، حداقل نسبت به دوره قبلي موفق تر عمل خواهد كرد چرا كه كمابيش برنامه هاي مثبتي هستند كه مي توانند موثر واقع شوند.
وي ادامه داد: اولويت در حوزه صنعت، معدن و تجارت، توجه ويژه به توليد است چرا كه بخشي از مشكلات اقتصادي كشور به معضلات اين حوزه بر مي گردد. در توليد و تامين مالي هنوز معتقديم كه بخشي از مشكلات اين بخش تامين مالي است. در حال حاضر كشور توان توليد بسياري از كالاهايي كه وارد مي شوند را دارد لذا اولويت اين است كه توجه ويژه به ليست واردات صورت گيرد و به حوزه هايي همچون صنايع كوچك و متوسط، مراكز دانشگاهي، تحقيقاتي و هر جايي كه فكر مي كنند اين كالاها قابل توليد در داخل هست، ابلاغ كنند تا توليد داخل صورت گيرد و از مصرف ارزي براي واردات جلوگيري شود.
اين عضو سابق هيات نمايندگان اتاق بازرگاني ايران اظهار كرد: البته در حوزه تامين مالي نيز دغدغه براي توليدكنندگان وجود دارد. اما يك راهكارش اين است كه اوراق مشاركت و اوراق بدهي ها را فعال كنيم. به عبارتي در صنايع و توليداتي كه پر بازده هستند، منابعشان از مردم به طور مستقيم با ضمانت وزارتخانه يا دستگاه هاي ديگر تامين شود.
وي افزود: سازمان هايي همچون سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران (ايدرو) كه به صورت هلدينگ عمل مي كنند، بايد گسترش صنعت را انجام دهد. يعني بايستي صنعت را ايجاد و واگذار كنند. اين موضوع اگرچه جزو اساسنامه سازمان هايي همچون ايميدرو و ايدرو بوده است اما اين دو سازمان مدت هاست كه مشغول شركت داري هستند در صورتي كه بايد شركت هاي در اختيار خود را واگذار كنند و از منابع آن مجدد صنايع جديد ايجاد كنند.
دوست حسيني با تاكيد بر اين كه بايد اين شركت ها واگذار و به بخش خصوصي سپرده شوند، گفت: اين اقدامات تاكنون مورد توجه نبوده كه اميدواريم وزير جديد از اين نظر ايجاد تحول كرده و موفق عمل كند.
روز شنبه رضا رحماني در جريان بررسي صلاحيت وزراي صنعت، معدن و تجارت، راه و شهرسازي، امور اقتصادي و دارايي و تعاون، كار و رفاه اجتماعي؛ با كسب 203 راي موافق از مجموع 265 راي مربوطه به عنوان وزير جديد وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) انتخاب شد.
منبع خبر:
 روزنامه نقش

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

/*انتهای پیام*/