صفحه اصلي > اخبار سايت 
 


"سهام عدالت" متوفيان چه مي شود ؟

دوشنبه ٧ آبان ١٣٩٧ | ١٣:٤٠ کد : ٩٤٥٠ بولتن خبری
تعداد بازدید:884
سهام عدالت، طرحي است كه در چند سال گذشته در بين مردم پررنگ شده است و نوعي يارانه است كه طبق نظر دولت نهم، از طريق شركت هاي تعاوني عدالت استاني به مشمولان آن واگذار مي شود.
"سهام عدالت" متوفيان چه مي شود ؟

 
 
 
به گزارش تيترشهر : سهام عدالت، طرحي است كه در چند سال گذشته در بين مردم پررنگ شده است كه هدف از عرضه آن گسترش سهم بخش تعاون در اقتصاد ايران اعلام شده است، اما مطلبي كه امروز باشگاه خبرنگاران جوان قصد دارد تا به آن بپردازد، نحوه پرداخت سود سهام عدالت و همچنين پاسخ به سوالات متداول در خصوص سهام عدالت متوفيان است كه پيشنهاد مي كنيم مطالعه اين مطلب را از دست ندهيد.

سهام عدالت چيست؟ سهام عدالت نوعي يارانه است كه طبق نظر دولت نهم، از طريق شركت هاي تعاوني عدالت استاني به مشمولان آن واگذار مي شود. دولت، هدف از عرضه سهام عدالت را گسترش سهم بخش تعاون در اقتصاد ايران اعلام كرده است.

بنا بر طرح «سهام عدالت»، بخشي از سهام شركت هاي دولتي معين، به قشر هاي كم درآمدتر فروخته مي شود.

اين مطلب را از دست ندهيد: شرايط ثبت نام در سامانه سهام عدالت

«آيين نامه اجرايي افزايش ثروت خانوار هاي ايراني از طريق گسترش سهم بخش تعاون براساس توزيع سهام عدالت» در تاريخ 9 بهمن 84 و پس از اصلاح متن اوليه كه خود در 23 آبان 84 مصوب هيئت وزيران شده بود، به تصويب اين هيئت رسيد.

تصويب اساسنامه شركت كارگزاري سهام عدالت در همين روز بر عزم راسخ دولت جديد در عملي ساختن اين پروژه صحه گذاشت و سهام مزبور پيش از آغاز سال 1385 در چهار استان به تعدادي از مشمولان طرح اعطا شد.در مرحله اول سهام عدالت به برخي از افراد تحت پوشش كميته امداد، سازمان بهزيستي و رزمندگان بيكار فاقد شغل واگذار شد و برگه هايي به عنوان برگه سهام عدالت نيز به مشمولان طرح سهام عدالت داده شد.

ارزش اين برگه ها در ابتدا 500 هزار تومان سهام بود كه بعد به يك ميليون تومان افزايش يافت. قرار بود كه براي گروه هاي كم درآمد، نيمي از قيمت هر سهم تخفيف داده شود و نيمي ديگر نيز به مدت ده سال از محل سود شركت بازپرداخت گردد.

نحوه پرداخت سود سهام عدالت سبد سهام عدالت تركيبي از 60 شركت بورس و فرابورس است و براي هر نفر از مجموع پورتفوي سهام عدالت مبلغ يك ميليون تومان سهام اختصاص داده شده است؛ بنابراين سهام عدالت متعلق به شركت خاصي نيست و مجموع سبد سهام در درصدي از 60 شركت دولتي تعريف شده است كه سود و زيان شركت هاي مذكور به صورت علي السويه بين سهامداران تقسيم مي شود. طبق قانون، دولت بايد سهام عدالت را از ابتداي سال 95 آزاد مي كرد، اما امكان دارد اين آزادسازي ماه ها بعد از پايان مهلت قانوني طول بكشد و عملاً پرداخت سهام عدالت به انتخابات يازدهم رياست جمهوري نزديك خواهد شد.

در مرداد 1395 سيد جعفر سبحاني مشاور رئيس سازمان خصوصي سازي با تأكيد بر اينكه سودي كه در دولت گذشته بابت سهام عدالت به عده اي از شهروندان پرداخت شده غيرقانوني بوده، مي گويد: به هيچ عنوان سودي بابت سهام عدالت به شهروندان پرداخت نخواهد شد، بلكه تنها در پايان سال 1395 بابت مقدار آزادسازي اين سهام تعيين تكليف مي شود.

در اوايل آذر 1395 سازمان خصوصي سازي اعلام كرد : بعد از ده سال، تكليف سهام عدالت در سال آينده روشن مي شود و از پايان سال آينده سود سهام عدالت به دارندگان آن پرداخت خواهد شد. رئيس سازمان خصوصي سازي گفت: «از نظر ما طرح سهام عدالت به انتهاي خود رسيده است و منتظريم با پايان يافتن مجامع، شركت هاي سرمايه پذير حساب هايشان را ببندند.» او در عين حال تأكيد كرده كه هنوز «ابهام هاي مختصري دربارهٔ شناسايي مشمولان، سبد سهام، سازو كار هاي ساماندهي آن براي آزادسازي سهام عدالت وجود دارد.» براي حل اين مشكل، دولت لايحه تهيه كرده است و قرار است آن را به مجلس بفرستد و پس از آن «تكليف سهام عدالت روشن تر مي شود.»

در اواسط دي ماه سال 95 سازمان بورس و اوراق بهادار ميزان سود دريافتي سهام عدالت از 60 شركت حاضر در سبد سهام را 199 هزار و 15 ميليارد ريال اعلام كرد. به علاوه سود مصوب مجمع عمومي شركت ها در اين مدت 309 هزارو 574 ميليارد ريال و همچنين مشاركت در افزايش سرمايه شركت هاي سرمايه پذير سهام عدالت 51 هزار و 770 ميليارد ريال و مانده طلب سود از شركت ها 58 هزار و 788 ميليارد ريال بوده است.

سازمان خصوصي سازي اعلام كرد واجدين سهام عدالت در پايان سال 96 مي توانند سود سال 95 خود را دريافت كنند.

راهنماي استفاده از سهام عدالت
- 1) ورود به سامانه سهام عدالت و كار با آن توسط مشمولين سهام عدالت مستلزم كسب راهنمايي اوليه است. از مشمولين عزيز درخواست مي شود قبل از شروع كار با اين سامانه، راهنماي آن را با دقت مطالعه و طبق آن اقدام كنند تا استفاده از خدمات سامانه براي آنان سريع و نتيجه بخش شود.
- 2) سامانه سهام عدالت با بانك اسامي و اطلاعات مشمولان سهام عدالت مرتبط بوده و خدمات آن عبارت است از:
- اعلام مشمول بودن يا نبودن هر فرد در طرح سهام عدالت
- اعلام وضعيت متوفي بودن مشمول
- صدور صورت وضعيت تسويه اقساط
- صدور قبض پرداخت مانده ارزش تسويه نشده سهام عدالت
- دريافت و ثبت شماره شبا بانكي مشمول
- 3) استفاده از سامانه سهام عدالت مشروط به ورود كد ملي و برخي مشخصات هويتي در سامانه است و ضرورت دارد اين اطلاعات توسط شخص مشمول يا ولي، قيم يا وكيل قانوني وي با دقت وارد سامانه شود. همچنين، درج شماره تلفن همراه در دسترس جهت ارسال پيامك يا اطلاع رساني سازمان خصوصي سازي الزامي است.
- 4) كليه مشمولين كه در دوره ده ساله اجراي طرح سهام عدالت از ابتداي سال 1385 تا پايان سال 1394 ثبت نام شده قطعي در تعاوني هاي سهام عدالت شهرستان ها بوده اند، مي توانند از طريق اين سامانه، ضمن كسب اطلاع از مشمول بودن، صورت وضعيت تسويه اقساط خود را مشاهده يا از آن نسخه چاپي تهيه كنند.
- 5) مشخصات هويتي كليه مشمولين سهام عدالت تا دي ماه سال 1395 از طريق سازمان ثبت احوال كشور اخذ و به روز رساني شده و ملاك اعلام وضعيت مشمولين، ارايه صورت وضعيت تسويه اقساط و ساير خدمات اين سامانه است.
- 6) در خصوص مشموليني كه طبق اطلاعات اخذ شده تا دي ماه 1395 از سازمان ثبت احوال كشور، جزو فوت شدگان تعيين شده اند، متعاقبا از طريق سامانه سهام عدالت اطلاع رساني خواهد شد. 1395 تا پايان شهريور ماه 1396، پس از مشاهده صورت /12/ 7) مشمولين سهام عدالت مي توانند از 17 وضعيت تسويه اقساط خود، در خصوص باقي مانده ارزش سهام كه به طور كامل تسويه نشده، نسبت به مبلغي كه تمايل به پرداخت داشته و آن را در سامانه تعيين مي كنند، يك قبض پرداخت داراي شناسه واريز از سامانه دريافت نمايند. مشمولاني كه در صورت وضعيت خود از تخفيف برخوردارند، فاقد قبض پرداخت هستند و اكيدا نيز نبايد هيچ وجهي به حساب دولت واريز نمايند.
- 7) پرداخت هاي مشمولين فقط از طريق بانك ملي ايران صورت خواهد گرفت و مشمولين مي توانند مبلغ مدنظر خود را با استفاده از شناسه پرداخت و معادل مبلغ درج شده در قبض پرداخت كه از سامانه دريافت مي نمايند، پرداخت نمايند. پرداخت هرگونه وجه درخصوص سهام عدالت به جز از طريق بانك ملي ايران غيرقانوني است و تقاضا مي شود مشمولين محترم به طور اكيد از پرداخت پول به هر روش ديگر اجتناب نمايند.
- 8) مشمولين سهام عدالت مي توانند از تاريخ 1396/1/30 و در اجراي مرحله دوم طرح ساماندهي سهام عدالت با مراجعه به سامانه نسبت به ورود و ثبت شماره شبا بانكي كه حساب بانكي مرتبط به آن قابليت واريز وجه به آن حساب را داشته باشد، اقدام نمايند. هر نفر مشمول سهام عدالت بايد انحصاراً شبا بانكي به نام خود را در سامانه درج كند و امكان ثبت و تاييد شماره شبا بانكي مربوط به، ولي مشمول يا وكيل و قيم و يا هر فرد ديگري وجود ندارد.
- 9) لازم است مشمولين سهام عدالت كه شخصاً داراي يك حساب بانكي معتبر نيستند، با مراجعه به بانك ها يا موسسات مالي اعتباري عضو شبكه شتاب نسبت به افتتاح حساب اقدام كنند و كليه مشموليني كه داراي حساب بانكي معتبر هستند شماره شبا بانكي خود را از طريق شعب، دستگاه هاي خودپرداز، تلفن بانك، اينترنت بانك و ساير ابزار ها و امكانات بانكي دريافت و به سامانه اعلام نمايند. سوالات متداول در خصوص سهام عدالت متوفيان
- 1) چگونه مي توان اطلاع حاصل كرد كه شخص متوفي مشمول طرح سهام عدالت بوده است يا خير؟ وراث قانوني مي توانند جهت اطلاع از وضعيت سهام عدالت متوفيان به نشاني اينترنتي samanese.ir مراجعه و با ورود اطلاعات هويتي متوفي از مشمول بودن وي كسب اطلاع نمايند و صورت وضعيت دارايي سهام عدالت مربوط را مشاهده كنند.

- 2) تقسيم سهام عدالت مشمولان متوفي بين وراث قانوني چگونه انجام مي شود؟ وراث قانوني مشمولان متوفي مي توانند با مراجعه به يكي از دفاتر منتخب پيشخوان خدمات الكترونيك دولت (نشاني آن ها در اينجا قابل مشاهده است) و با ارائه مدارك لازم و امضاي تقسيم نامه سهام عدالت نسبت به تقسيم سهام عدالت و منافع آن اقدام نمايند.

بديهي است تا زماني كه كليه وراث قانوني نسبت به تامين مدارك لازم و امضاي تقسيم نامه سهام عدالت اقدام نكنند، درخواست تقسيم ترتيب اثرداده نخواهد شد و چنانچه يك يا چند نفر از وراث نتوانند در دفاتر پيشخوان حضور بهم رسانند يا ارائه مدرك كند انجام خدمات ساير وراث نيز امكان پذير است.

- 3) مدارك لازم براي ارائه به دفاتر پيشخوان خدمات الكترونيك دولت جهت تقسيم سهام عدالت متوفيان چيست؟
- الف- كدملي و تاريخ تولد متوفي
- ب- اصل كارت ملي وراث قانوني
- پ- اصل گواهي حصر وراثت شخص متوفي
- ت- شماره شباي بانكي وراث
- ث- نشاني و كدپستي محل اقامت يكي از وراث
- 4) آيا وراث مي توانند سهام شخص متوفي را به شخص ثالث خارج از وراث قانوني نيز منتقل كند؟ وراث قانوني صرفا مي توانند قدرالسهم خود را تنها به كساني كه نام و مشخصات ايشان در گواهي حصر وراثت شخص متوفي بعنوان وارث ذكر شده انتقال دهند و بذل و انتقال يا هرنوع واگذاري آن به اشخاص ديگر امكان پذير است.

- 5) آيا امضاي تقسيم نامه سهام عدالت مي تواند توسط وكيل، قيم، ولي يا كفيل وراث قانوني انجام شود؟ بلي. وراث مي توانند نسبت به تعيين وكيل قانوني اقدام كرده و وكلاي قانوني وراث با ارائه وكالتنامه رسمي و محضري، امكان مراجعه به دفاتر منتخب پيشخوان خدمات الكترونيك دولت و امضاي تقسيم نامه سهام عدالت را به جاي شخص وارث خواهند داشت. همچنين اين اقدام در مورد قيم يا، ولي و كفيل اشخاص نيز امكان پذير است.

- 6) آيا مهلتي (سقف زماني) براي مراجعه وراث قانوني به دفاتر پيشخوان خدمات الكترونيك دولت تعيين شده است؟ خير. هنوز سقفي تعيين نشده است ليكن به تمامي ذينفعان (وراث قانوني) توصيه مي شود در اسرع وقت به اين دفاتر مراجعه و خدمات لازم را اخذ كنند.

- 7) تكليف وراث پس از حضور در دفاتر منتخب پيشخوان خدمات الكترونيك دولت و انجام كار و تقسيم سهام چيست؟ وراث تكليف ديگري ندارند و به عنوان سهامدار سهام عدالت مي توانند از منافع سهام و سود آن كه به حساب آنان واريز مي شود، برخوردار شوند و صرفا به اطلاعيه هاي بعدي سازمان خصوصي سازي در خصوص سهام عدالت توجه كنند.
منبع خبر:
 تیتر شهر

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

/*انتهای پیام*/