صفحه اصلي > اخبار سايت 
 


پيش بيني سود 5 هزار ميليارد توماني مشمولان سهام عدالت

چهارشنبه ١٨ مهر ١٣٩٧ | ١٣:٥٨ کد : ٩٣٨٧ بولتن خبری
تعداد بازدید:73
پيش بيني سود 5 هزار ميليارد توماني مشمولان سهام عدالت
پيش بيني سود 5 هزار ميليارد توماني مشمولان سهام عدالت

 
 
 
پيش بيني سود 5 هزار ميليارد توماني مشمولان سهام عدالتبه گزارش خبرگزاري صداو سيما از سازمان خصوصي سازي، سيد جعفر سبحاني درباره واريز سود سهام عدالت مشمولين و آخرين تصميمات ، گفت: بخشي از سهام 49 شركت مربوط به سهام عدالت است و به آن ها شركت هاي سرمايه پذير مي گوييم. مثل دخانيات، مخابرات، بانك ها،بيمه ها، پتروشيمي ها، پالايشگاهها و ... كه فهرست همگي آنها در سايت سازمان خصوصي سازي قرار دارد.
مشاور رئيس كل سازمان خصوصي سازي ادامه داد: سودي كه تا امروز بين 40 ميليون مشمول توزيع شده است، مربوط به سود عملكرد شركت هاي سرمايه پذير در سال 95 بود.
سبحاني افزود: سود عملكرد اين شركت ها در سال 95 حدودا 4 هزار و 200 ميليارد تومان بود كه نزديك به 400 ميليارد تومان آن در همان ابتدا براي افزايش سرمايه اين شركت ها اختصاص يافت و 3800 ميليارد آن براي مشمولين ماند.در اين ميان بيش از 3300 ميليارد آن توزيع شده است.
وي درباره مشمولاني كه هنوز موفق به گرفتن سود سال 95 خود نشده اند نيز تاكيد كرد: اين افراد با مجوز شوراي عالي سياستهاي كلي اصل 44 قانون اساسي از 10 شهريور مجددا و براي آخرين فرصت، اجازه وارد كردن شباي خود به سامانه سهام عدالت را به دست آورده اند و اين كار اكنون در حال انجام است.
سبحاني در خصوص زمان واريز سود مشمولان جامانده از دريافت سود 95 نيز خاطرنشان كرد: اين عده اگر تا پايان مهرماه سالجاري شماره شباي خود را در سامانه سهام عدالت وارد كنند و راستي آزمايي لازم از سوي بانك هاي عامل آنها انجام شد، سود آن ها نيز متعاقبا واريز خواهد شد.

سود سال 96 سهام عدالت هفته اول آبان ماه مشخص مي شود
مشاور رئيس كل سازمان خصوصي سازي با اشاره به اين كه سود عملكرد سال 96 شركت هاي سرمايه پذير هنوز مشخص نشده است يادآور شد: مجامع حدود 45 شركت تاكنون برگزار و 3 يا 4 شركت هنوز برگزار نشده است كه مجامع سه شركت از شركت هاي باقي مانده 30 مهرماه و يكي از آن ها در آذرماه است.
وي با تاكيد بر اين كه براي تعيين سود سال 96 سهام عدالت در انتظار آخرين مجمع شركت هاي سرمايه پذير نخواهيم ماند گفت: بر اساس برگزاري مجامع و صورت هاي مالي سنوات گذشته، شركت هلدينگ خليج فارس جزو سه شركتي است كه مجمع آن ها در 30 مهرماه برگزار مي شود و اين شركت بخش مهمي از سود سهام عدالت را توليد و مصوب مي كند.
اين مقام مسئول در سازمان خصوصي سازي تصريح كرد: هلدينگ خليج فارس در سال گذشته نيز سود خوبي مصوب كرده بود،امسال نيز پيش بيني مي كنيم كه سود خوبي داشته باشد. در حال حاضر سود مصوب شركت هايي كه مجامع آن ها برگزار شده است حدود 3800 ميليارد تومان است. اين در حالي است كه تا زماني كه مجمع هلدينگ برگزار نشود نمي توان گفت كه ميزان سود سال 96 دقيقا چقدر خواهد بود.
وي درباره برآورد سود هلدينگ خليج فارس گفت: پيش بيني مي كنيم با توجه به سود 800 ميلياردي اين هلدينگ در سال گذشته ، امسال سودي بيش از هزار و 200ميليارد تومان در مجمع آن تصويب شود كه با سودي كه از ساير شركت هاي سرمايه پذير تا به امروز قطعي شده است مجموعا به حدود 5 هزار ميليارد تومان برسد.
مشاور رئيس كل سازمان خصوصي سازي زمان قطعي تعيين ميزان سود سال 96 شركت هاي سرمايه پذير را اوايل آبان ماه عنوان كرد و يادآور شد: پس از تعيين قطعي ميزان سود سال 96، سود مشمولين با توجه به ميزان سهم و دارايي خود كه در صورتحساب آنان آمده است، مشخص خواهد شد.

آزادسازي سهام عدالت در انتظار تصويب مجلس است
سبحاني آزادسازي سهام عدالت را منوط به تصميم مجلس دانست و اظهار كرد: آزادسازي مرحله پاياني كار سهام عدالت است؛بر اين اساس اين مساله در قالب يك لايحه از سوي سازمان خصوصي سازي به وزارت اقتصاد و از وزارت اقتصاد به دولت داده شد.دولت هم آن را مورد بررسي و تصويب قرار داد و اواخر سال گذشته لايحه را به مجلس تقديم كرد.
وي ادامه داد: مجلس چند ماه است كه مشغول بررسي و كارشناسي اين لايحه است و چندين نوبت هم نمايندگان سازمان خصوصي سازي، نمايندگان بورس، اتاق هاي بازرگاني و ...به كميسيون هاي مجلس دعوت شده اند.اين لايحه پس از بررسي در كميسيون تخصصي به صحن علني مي آيد و بايد منتظر تصويب لايحه در صحن علني باشيم.
مشاور رئيس كل سازمان خصوصي سازي از پيش بيني صندوق هاي ETF در فرآيند آزادسازي سهام عدالت خبر داد و افزود: در لايحه دولت پيشنهاد ايجاد صندوقهاي ETF داده شده است كه بخشي از سهام هر يك از اين 49 شركت سرمايه پذيردر اين صندوق ريخته مي شود و 49 ميليون يونيت ارائه مي شود. يعني به هر مشمول يك يونيت با توجه به ميزان دارايي و سهم خود داده مي شود كه مي تواند نسبت به خريد و فروش آن اقدام كند. اين پيشنهاد اكنون در مرحله بررسي در مجلس است و هر آن چيزي كه مجلس تصويب كند سازمان خصوصي سازي آن را اجرا خواهد كرد.

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

/*انتهای پیام*/